Zadzwoń Zapisz się

Korzystamy z
najnowszych multimediów

aby uczyć efektywniej

Nauczymy
Twoje dziecko

lubić język angielski

Oferujemy
profesjonalne

szkolenia business English

Mniej
znaczy więcej

dlatego uczymy w grupach do 7 osób

Dojedziemy
do Ciebie

pod wskazany adres

8 domowych sposobów na naukę języka angielskiego w wakacje i nie tylko

 

 

Zarówno badania naukowe jak i opinie kursantów są zgodne co do zachowania ciągłości w procesie nauki języka obcego w celu uniknięcia obniżenia poziomu biegłości językowej. Bez wątpienia język obcy wymaga stałej praktyki i pielęgnacji. Kursy językowe trwają zazwyczaj 10 miesięcy od września do czerwca, w związku z czym czeka nas coroczna wakacyjna przerwa od nauki. I jeżeli nie pracujemy na co dzień w języku angielskim, bądź żaden z naszych domowników nie posługuje się językiem angielskim jako natywnym, musimy znaleźć sposób na naukę we własnym zakresie i samodzielnie zmotywować się do regularnej pracy z językiem. Poznaj kilka domowych sposobów na rozwój kompetencji lingwistycznych.

  1. Repetycja

Ukończyłeś roczny kurs językowy, otrzymałeś certyfikat, raport postępów, cenną wiedzę i notatki z kursu. Przede wszystkim nie odkładaj notatek do szafki, powtórz wszystkie zagadnienia z kursu i skup się na tych, które sprawiły Ci największy kłopot, staraj się je zapamiętać. Kluczem do sukcesu w nauce języka obcego jest REPETYCJA. Powtarzaj regularnie i jak najczęściej zrealizowany materiał. Nie wystarczy jednak samo czytanie notatek, pomimo faktu, że około 65% populacji stanowią wzrokowcy.  Należy zastosować dodatkowe techniki skutecznego zapamiętywania. Jeżeli jesteś zwolennikiem digitalizacji, świetnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie Quizlet bądź podobne narzędzie. Jest to darmowa aplikacja do nauki wprowadzonego samodzielnie słownictwa. Wersja płatna zawiera dodatkowe funkcje, jednak do utrwalania materiału z pewnością wystarczy podstawowa. Jeżeli natomiast jesteś zwolennikiem tradycyjnych notatek, doskonałym ćwiczeniem jest przepisywanie ich, zaznaczanie istotnych informacji. Obie metody mają na celu wypracowanie nawyku powtórzenia treści z kursu językowego.

  1. Czytanie

Zależnie od poziomu znajomości języka angielskiego, wybieraj dostosowane do swoich umiejętności teksty w języku obcym, najlepiej te, które są zgodne z twoimi zainteresowaniami. Dzięki regularnemu czytaniu w języku angielskim nie tylko zapamiętasz pisownię danych wyrazów, ale również nauczysz się budowy zdań zgodnych z zasadami języka angielskiego oraz zrozumiesz kontekst nieznanych dotąd słów. Jednak samo czytanie w języku obcym nie spowoduje spektakularnych efektów i nie wpłynie znacznie na rozwój komunikacji w języku angielskim. Jak każde działanie, również to wymaga dodatkowego wkładu do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Przykładem ćwiczenia wspomagającego skuteczność czytania w języku obcym jest podkreślanie i tworzenie słowniczka, a następnie układanie własnych zdań z nowo poznanymi wyrazami. Ćwiczenie to pozwoli ci na utrwalenie nowego materiału, wypracowanie poprawnej budowy zdania w języku angielskim oraz zmusi do produkcji językowej w kontekście komunikacji.

  1. Oglądanie filmów

W tym przypadku, treść musi być dostosowana do twoich kompetencji językowych, tak, aby czas spędzony przed ekranem był przyjemny i produktywny. Oglądanie bowiem filmu nie rozumiejąc przy tym kontekstu może być zwyczajnie frustrujące. Zacznij oglądać filmy dokumentalne lub przyrodnicze, ponieważ zarówno rejestr językowy jak i forma przekazu są przyjazne dla ucha i niezbyt skomplikowane. Jeżeli mimo tego publikacja w języku angielskim stanowi kłopot, włącz napisy, jednak wyłącznie w języku angielskim. Bardzo dobrym ćwiczeniem na rozumienie tekstu słuchanego jest obejrzenie filmu zawierającego napisy, a po kilku dniach ponowne obejrzenie tego samego filmu, jednak bez napisów. Możesz w ten sposób sprawdzić jaki procent przekazu jesteś w stanie zrozumieć.

  1. Tłumaczenie zdań

W dobie rozkwitu metody komunikatywnej i odrzucenia metody gramatyczno-tłumaczeniowej, określanej jako nieskutecznej w kontekście produkcji językowej, wiele osób zwyczajnie nie bierze jej pod uwagę w procesie nauki języka obcego. Niemniej jednak jest to metoda sprawdzona i umiejętnie wykorzystana może przynieść ci wiele korzyści. Poprzez tłumaczenie zdań rozwiniesz kilka kompetencji językowych jednocześnie, m.in. budowanie szyku zdania w języku angielskim, stosowanie odpowiedniej struktury gramatycznej, poszerzenie słownictwa, pisownię, a także mówienie, ponieważ zdanie napisane – wypowiadasz głośno, a więc komunikujesz się.  Z pewnością nasuwa ci się pytanie, skąd czerpać zdania do tłumaczenia? Istnieje wiele publikacji zawierających gotowe zdania do tłumaczenia, są to publikacje przygotowane dla kursantów o różnym poziomie zaawansowana, a także różnorodnej tematyce. Możesz sam zdecydować o wyborze poziomu oraz zakresu tematycznego tłumaczonych zdań.

  1. Praktyka

Staraj się wprowadzać w życie swoją wiedzę. Jeżeli nie masz okazji rozmawiać z nikim w języku angielskim, weź sprawy w swoje ręce i stwórz sobie ku temu warunki. Wykonaj telefon do sklepu, hotelu, restauracji zagranicą i w ramach praktyki zapytaj o zagadnienia związane z danym miejscem w celu przeprowadzenia praktycznej konwersacji. Napisz email do wybranej instytucji i zadaj kilka pytań, w odpowiedzi uzyskasz „żywy język, a także naturalną formę korespondencji formalnej lub/i nieformalnej.

  1. Podróżowanie

W miarę możliwości podróżuj do krajów anglojęzycznych. Zmiana środowiska językowo-kulturowego wpłynie pozytywnie na twoje obycie w kraju anglojęzycznym. Pozwól sobie na kilka dni przyzwyczajenia się do zmiany języka otoczenia i stopniowo próbuj inicjować konwersacje. Nawet jeśli nie masz potrzeby zadawania pytań, staraj się dowiadywać o wszystkie kwestie, nawet te, na które sam znasz odpowiedzi, w ramach praktyki komunikacji. Podróże rozwijają nasze kompetencje językowe i poznawcze, jednak od ciebie zależy w jakim stopniu wykorzystasz okazję do rozwoju. Każdy, nawet drobny sukces językowy, doda ci skrzydeł do dalszej pracy nad językiem.

  1. Audiobooki i podcasty

Rozumienie tekstu słuchanego jest kompetencją językową, którą należy szczególnie pielęgnować samodzielnie. Podczas lekcji poświęcasz około 10-15 min na ćwiczenie rozumienia przekazu, co jest zdecydowanie niewystarczające dla osiągnięcia biegłości. Słuchaj audiobooków, najlepiej przed snem lub w drodze do pracy, kiedy możesz skupić się jedynie na słuchanej treści. Odsłuchaj dany podcast, audiobook kilka razy w tygodniu, sprawdzisz w ten sposób jaki procent informacji jesteś w stanie zrozumieć z każdym nowym odsłuchaniem.

  1. Determinacja

Niezależnie od tego, które ćwiczenia zastosujesz w celu poprawienia biegłości językowej, najważniejsze jest wypracowanie codziennego nawyku uczenia się. Ustal sobie stałą godzinę i czas pracy codziennie lub co drugi dzień, tak, aby konsekwentnie realizować swój plan. Pamiętaj, że praca własna ma ogromny wpływ na postęp kompetencji językowych.